Limitovaná edice

Zámek Barchov

Dne 18.10.1727 Kryštof Norbert Voračický z Paběnic, tehdejší hejtman Královehradeckého kraje, zakoupil statek Velký Barchov se všemi přilehlými pozemky a započal výstavbu zámku Barchov. Zámek byl dokončen roku 1733 a na tehdejší dobu se jednalo o nadprůměrné dílo. V celém zámku byly položeny dřevěné podlahy z těch nejkvalitnějších dřevin, které tehdy české lesy nabízely. Položení podlah se odhaduje na rok 1730.

Jak roky běžely, tak se postupně střídali majitelé tohoto zámku. Celkově měl zámek 21 majitelů. V průběhu času byl zámek různě přestavován, opravován, ale následně, za posledních asi 70 let, zámek víceméně jen chátral. Několikrát se do zámku vloupali vandalové, kteří za sebou zanechali celkem značné škody. 

Mělo se za to, že podlahy v celém zámku byly průběžně vyměněny a nezůstala tak žádná původní podlaha z prvotní výstavby zámku, tedy z roku 1730. Vyměněné podlahy navíc podlehly naprostému zničení kvůli zatékající vodě skrz děravou střechu. V roce 2009 zámek zakoupil pan Jaroslav Souček a pustil se do kompletní renovace celého zámku. K restaurování dřevěných prvků byl přizván restaurátor Jan Šrámek, který má v tomto oboru více jak 20 letou praxi. 

A byl to právě on, kdo na poslední chvíli objevil v jedné místnosti skrytou dubovou podlahu. Tato původní podlaha, položená v roce 1730, byla ukryta pod podlahou novou o jejímž datu položení se přesně neví. Při strhávání a likvidaci vrchní podlahy, tak došlo k objevení této historické dubové podlahy. Podlaha byla sice také značně poškozená, ale dala se zachránit. A kdyby nebylo zásahu pana Šrámka, tak by skončila v kontejneru. 

Naštěstí se tak nestalo. Podlaha byla rozebrána a odvezena do dílny pana Šrámka, kde se jí povedlo kompletně zrestaurovat. Momentálně se blíží doba, kdy bude podlaha opět položena na zámku Barchov a bude tak moct sloužit další desetiletí. Po kompletní rekonstrukci bude zámek přístupný veřejnosti a budete tak mít možnost se sami na tuto nádhernou podlahu podívat.

A právě z této téměř 300 let staré dubové podlahy nám pan Šrámek poskytnul 12 kousků odřezků, ze kterých jsme vyrobili 12 jedinečných per. A vy tak můžete být majiteli pera z dubové podlahy po které se procházeli hraběnky, rytíři a vlivní lidé tehdejší doby…